Město Telč, kde se nachází stejnojmenný Státní zámek Telč.

Zámek Telč je krásnou kulturní památkou

Plánujete výlet za památkami na Vysočinu? Potom si zvolte ten správný cíl, který Vám přinese dostatek historie, objevování a architektonických krás. Přesně tohle všechno splňuje Zámek Telč. Ten je od roku 1992 dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Státní zámek nabízející turistům spoustu krásného.

Přerod z hradu na zámek

Historie zámku sahá do třetí čtvrtiny 13. století. V té době zde po požáru starého hradu byl vytvořen nový vodní hrad. Netrvalo však dlouho a v letech 1550 až 1580 došlo k jeho pozvolnému přestavění na zámek. Postaral se o to Zachariáš z Hradce. Styl byl v té době naprosto zřejmý, a to renesance.

Zámek Telč posléze vystřídal ještě řadu ostatních majitelů, z nichž někteří přispěli k jeho nadcházejícímu rozvoji. Byli to Stavaté, Lichtenštejnové i Podstatští. Postupem času se zámek dostal do rukou státu a dnes je z něj Státní zámek Telč, jehož správcem je Národní památkový ústav. Zajímavostí je také to, že zámek byl do poslední chvíle děděn z rodu na rod, to znamená, že nebyl nikdy prodán.

Zámek Telč a jeho přednosti

Zámek Telč, to jsou překrásné renesanční sály, které jsou mimo jiné součástí základního okruhu. K vidění je spousta původních a neporušených interiérů, včetně Zlatého sálu. Ten je považován za nejhonosnější místo na zámku. Zachovalé jsou také obytné prostory posledních majitelů zámku. Obdivovat tak můžete šlechtické interiéry na vlastní oči.

Vzhledem k tomu, že Zámek Telč byl dříve gotickým hradem, nechybí zde ani propracovaný systém starých podzemních chodeb, kam byly dříve ukládány potraviny a zároveň šlo o bezpečnostní prostory. Zámek se honosí i výjimečnými exteriéry, což dokazuje samotné nádvoří. Překrásná je zámecká zahrada. Ta vznikla v 70. letech 16. století. To samé platí o zámeckém parku, kde můžete vidět především jedinečné orchideje.

A pokud by Vám nestačil tento zámek, můžete se ještě vydat třeba na unikátní Zámek Hluboká nad Vltavou.